کد خبر: ۲۱۳۹۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۰
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: آلودگی هوا در دی و بهمن ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

"احمدرضا لاهیجان زاده" روز گذشته در ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با اشاره به لزوم اجرای طرح زوج و فرد خودروها در شش ماهه دوم هر سال، اظهار کرد: در سه ماه آبان، آذر و دی، همه ساله پدیده وارونگی دما اتفاق می‌افتد و اجرای طرح زوج و فرد خودروها باید در برنامه‌های استان قرار گیرد.

وی با اشاره به آلودگی ناشی از نیروگاه‌های تولید برق اصفهان، افزود: با توجه به کاهش تولید برق نیروگاه‌های اصفهان در زمستان و پاییز باید از ظرفیت سایر نیروگاه‌های دیگر استان و کشور استفاده شود و فعالیت نیروگاه شهید منتظری و اصفهان در این فصول کاهش یابد و یا به طور کامل قطع شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان با بیان ضرورت انجام اقدامات جدی برای جلوگیری از فعالیت کوره‌های شرق اصفهان در شرایط حاد، گفت: نیروی انتظامی باید در شرایط بحرانی آلودگی هوا با صنایع متخلفی که حاضر به قطع یا کاهش فعالیت‌های خود نیستند برخورد کند.

لاهیجان‌زاده با اشاره به این‌که واحدهای صنعتی فعال در شعاع 50 کیلومتری شهرها باید عوارضی برای استقرار در این شعاع پرداخت کنند، بیان کرد: این صنایع، کم یا زیاد، محیط پیرامون خود را آلوده می‌کنند و عوارضی که پرداخت می‌کنند باید برای رفع آلودگی‌های زیست محیطی هزینه شود.

هم‌چنین "شیرانی"، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این‌که وسایل نقلیه عامل 70 درصد از آلودگی هوای شهر اصفهان است، گفت: مترو باید هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد. مترو در برخی استان‌هایی که ساخت مترو را دیرتر از اصفهان آغاز کرده‌اند به بهره‌برداری رسیده است.

وی ادامه داد: معاینه فنی خودروها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد چرا که وسایل نقلیه درون شهری سهم عمده‌ای در افزایش آلودگی هوا دارند.

شیرانی با اشاره به تکرار هر ساله شرایط بحرانی آلودگی هوا در شهر اصفهان، اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای انتقال صنایع بزرگ مجاور شهر باید انجام شود و هزینه‌های انتقال این صنایع به خارج از محدوده شهری مشخص شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با بیان این‌که استفاده از فیلترینگ با تکنولوژی بالا به دلیل قیمت زیاد و مباحث تکنیکی آن در صنایع رعایت نمی‌شود، افزود: با استفاده از فیلترینگ مناسب میزان آلایندگی صنایع کاهش می‌یابد و بسیاری از آنها می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

شیرانی با اشاره به این‌که اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان باید تاثیر آلودگی هوا بر ابنیه تاریخی را به صورت علمی، بررسی و نتایج آن را اعلام کند، گفت: با وجود باران‌های اسیدی حفظ میراث‌ تاریخی امکان پذیر نیست.

منبع: ایسنا
/ 0 نظر / 28 بازدید