پیکسل

به نام خدا

در نیاز سنجی های به عمل آمده مشخص شد که همکاران گرامی در گروه جغرافیا، به دلایلی از جمله ناکافی بودن توضیحات کتاب چهارم در مورد تصاویر ماهواره ای و تازه تدریس بودن این کتاب برای بسیاری از همکاران، همچنین تازگی مطالب مربوط به سنجش از دور و قدیمی بودن اطلاعات دبیران محترم، به این مباحث، به درستی در کلاس های درس پرداخته نمی شود و گاه اطلاعات ناصحیح در اختیار دانش آموزان قرار داده می شود. لذا خواهشمند است همه ی همکاران برای بالا بردن اطلاعات خود و به روز شدن، از منابع کتابخانه ای و اینترنتی استفاده نمایند و مطلب ذیل را به عنوان نمونه مورد مطالعه قرار دهند و مطالب جالب و ساده در این ارتباط را در صورت تهیه برای گروه ارسال نمایند تا در اختیار بقیه ی همکاران قرار گیرد با تشکر

گروه جغرافیا ناحیه جی زمستان 90  

رزولیشن و قدرت تفکیک مکانی:

رزولیشن یا وضوح تصویر، مشخص کننده ی کیفیت تصویر است به این صورت که اگر رزولیشن تصویر کم باشد و آن را در ابعاد بزرگ نمایش بدهیم عکس شرنجی می شود و تصویر مشخص نیست به همین دلیل است که دوربین های دیجیتال و موبایل با مگاپیکسل بالاتر گرانقیمت تر است. 

پیکسل چیست؟

وقتی هر تصویر تولید شده توسط کامپیوتر بزرگ شود مربع های کوچکی روی آن معلوم می شوند، که به آنها پیکسل گفته می شود. پیکسل  یا Picture Element کوچکترین عضو یک تصویر است که روی کامپیوتر یا تلویزیون دیده می شود.

تصویری که توسط پیکسل ایجاد شود بیت مپ (Bitmap) یا رستر(Raster) گفته می شود. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت تصویر بالاتر خواهد رفت. پیکسلها عرض و ارتفاع ندارند و فقط شامل یک سری اطلاعات می باشند. یک تصویر دیجیتال شامل 3 مقدار عددی RGB می باشد (قرمز،سبز،آبی) که رنگ را مشخص می کند. در پیکسل هر مقدار از این رنگها توسط 8 بیت از اطاعات مشخص می شوند. 3 ردیف 8 بیتی 24 بیت می شود.

هر 8 بیت می تواند شامل 256 مقدار باشد (0-255) برای مثال (250و160و5) به معنی : قرمز = 250، سبز = 160 و آبی = 5 می باشد که یک پیکسل نارنجی را مشخص می کند.

Ò    مراحل مختلف یک پروسه سنجش از دور به طور خلاصه:

 

 

انرژی از سطح زمین به سنسور موجود بر روی Platform برخورد می­کند که این سنسور می­تواند Wisk Broom یا Push Broom باشد. این انرژی از نوع فوتون بوده و یک Signal در این مرحله تولید می­شود و سپس طبق یک سری فرآیندها سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل می­شود (در روی Platform ) و در نهایت عمل انتقال دیتا به شکل فرمت­های رقومی با استفاده از امواج حامل به سمت ایستگاه­های زمینی ارسال می­شود. وقتی که در ایستگاه­های زمینی دیتا توسط آنتن دریافت شد یک سری پردازش­هایی در سایت انجام شده و در نهایت محصول به صورت یک تصویر در اختیار کاربر قرار می­گیرد. مراحل فوق در تصویر زیر دیده می­شود.

Ò    زمانی که سیگنال به اطلاعات تبدیل می­گردد و به عبارت دیگر تصویر شکل گرفته در سنجنده سه پارامتر دارد و خصوصیات تصویر را به ما نشان می­­دهد. این پارامترها عبارتند از:

Ò    1.Spatially توان­تفکیک­مکانی 2.Radiometric توان­تفکیک­رادیومتریک 3.Spectral توان­تفکیک­طیفی که هریک به شکل زیر تعریف می­شوند:

Spatially توان ­تفکیک ­مکانی: یعنی سنجنده تا چه حد توانایی جداسازی عوارض زمینی از هم را دارد. به عبارت دیگر تا چه ابعادی قابلیت آشکارسازی عوارض را دارد؟به عنوان مثال قدرت تفکیک مکانی در مورد دو ماهواره زیر آورده شده است.

ماهواره ی Land sat با سنجنده ی   MSS قدرت تفکیکی در حد 80 متر را داراست در حالی که ماهواره ی  IKONOS با سنجنده ی MS (رنگی)  قدرت تفکیکی در حد 4 متر دارد. این به این معناست که تصاویری که توسط آیکونوس گرفته می شود قدرت تفکیک پذیری بیشتری را داراست و این توان تفکیک مکانی در نوع سیاه و سفید این ماهواره  8/0 متر است اما  توان تفکیک طیفی کمتری دارد. در این تصاویر جزییات عناصر عکس، با بزرگنمایی قابل شناسایی است. به عنوان مثال با استفاده از این عکسهای ماهواره ای، خواندن پلاک اتومبیل ها نیز امکان پذیر است.

مجموعه این سه پارامتر میزان حجم تصویر را مشخص می­کند.

 Analog (Visual) Photo Processing

چنانچه بخواهیم از داده آنالوگ به اطلاعات برسیم پردازش به صورت بصری یا Visual Processing انجام می­گیرد و در صورتی که از داده­های رقومی استفاده کنیم، بحث Digital Processing مطرح می­شود؛ که این داده­های رقومی می­توانند در ابتدا به شکل آنالوگ بوده و با انجام Digitizing یا Scanning آنها به داده­های رقومی تبدیل کنیم. به طور کلی در مورد پردازش تصاویر می­توانیم تقسیم­بندی کلی زیر را داشته باشیم.

Image Processing

 Digital Image Processing

 

 

 

 برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به جزوه ای با عنوان:

پردازش رقومی تصاویر     Digital Image Processing نوشته ی آقای ابوالفضل آقایی میبدی با استفاده از موتور جستجو  در اینترنت و یا وبلاگ جغرافیا جی

 

/ 0 نظر / 190 بازدید