نقد کتب درسی

همکاران و دانش آموزان عزیز این پست تنها جهت پذیرش نظر شما در مورد نقد و بررسی کتب جغرافیای ١و٢وپیش دانشگاهی ایجاد شده است. لطفا با گذاشتن مطالب خود در بخش نظرات، ما را در تهیه ی لیستی از ایرادات این کتابهای درسی یاری رسانید. در نظرات خود لطفا به این صورت یادداشت بگذارید:

جغرافیا٢، چاپ ١٣٨٨، ص ١٢٠: «منظور از اصطلاح شهرنشینی

افزایش نسبت جمعیت شهرها و شهرک های یک کشور یا

ناحیه به روستاهای آن است.»

به نظر بنده این تعریف بیشتر مربوط به «رشد شهر نشینی» است و اصولا اصطلاح شهرنشینی  معمولا به اشکا لی چون رشد شهرنشینی و سطح شهرنشینی استفاده می شود که منظور از رشد یعنی افزایش تعداد شهر نشینان نسبت به قبل و سطح شهرنشینی یعنی نسبت تعداد شهرنشینان به روستا نشینان در یک ناحیه مانند کشور یا قاره، ولی متأسفانه در همین صفحه نوشته شده: «آیا رشد جمعیت شهری یا سطح شهر نشینی در همه جای جهان یک نواخت است؟» که از این جمله استنباط می شود که مفهوم این دو عبارت یکسان است که با «یا» جدا شده است.

در این مبحث از عبارت روند شهرنشینی به جای افزایش جمعیت شهرنشین استفاده شده است. مانند ص١٢٢ که نوشته شده «پیش بینی می شود که روند شهرنشینی در جهان هم چنان به سرعت ادامه یابد. در ٢۵ سال آینده کل جمعیت شهری جهان از ۴/٢ میلیارد نفر به ۵ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت...»

در حالی که روند می تواند رو به بالا یعنی افزایش باشد و می

تواند رو به پایین یعنی کاهش باشد.

نام و نام خانوادگی نویسنده: معلم:................ دانش آموز: .........

/ 0 نظر / 21 بازدید